Jdi na obsah Jdi na menu
 


Levačka

21. 4. 2008

Levačka

 

Už od malička jsem byla „inčí“ než ostatní děti ve školce, pak ve škole, i teď na střední. Proč?

 

Jsem levačka. Za svůj život jsem poznala snad maximálně pět leváků. Vážně. Když jsem byla prtě (to vím z vyprávění) … tak mi babička (matka mýho táty) cpala pastelky neustále do pravé ruky. A já nechtěla. Mamka mi tvrdí, že já už od narození brala všechno hezky do levý ručičky…ale babička mi zarputile tvrdila, že já byla pravačka – že ze mě levačku „udělali“. Chm, by mě zajímalo jak se to dá zařídit….

 

Docela dost mi otravovalo život neustálé vysvětlování učitelům, proč musím sedět na levé straně lavice. Chm. Pak si okolí tak nějak zvyklo, že si prostě za každou cenu vydupu sezení na levé straně (aspoň mám lepší výhled z okna ;-)).  Na prvním stupni jsem byla snad jediná levačka v naší třídě – i když život bych za to nedala. Na druhém stupni byl levák i Pepan. A teď – na střední – přiznám se že si nejsem moc jistá, ale mám pocit, že jsem opět sama (v naší třídě) – levačka. Chjo. Když jsme na začátku roku byli v praxích v brusírně – absolutně mi to nešlo, páč učitel je pravák a já levačka to od něj jaksi nepochytila. Jak otáčet kterou rukou atd. atd….No – hezky se to podepsalo i na těch známkách (nebo jsem na broušení prostě pako). …

 

Říká se, že leváci jsou umělecky založení lidé – protože používají víceméně odlišné části mozku než praváci. Jestli jsem umělecky založená – asi jo. Umění mě fascinuje – je to můj druhý svět. Ale ty moje dílka podle mě za nic nestojí…vždycky to totiž vypadá přesně opačně než jsem původně zamýšlela. A navíc – co se umění týče – jsem krutý kritik. Fakt. Jsem schopná zkritizovat i „mistrovské dílo“ – ať už je od kohokoliv.

 

Taky je tu otázka – jestli mi to vadí – že jsem levačka. Ne. Ne. Ne. Ne a ne. Nevadí. Jsem tomu naopak moc ráda. Odlišuji se od ostatních. Ne že bych chtěla být nějaký exot a ve všem se lišit, ale poslední dobou (tak poslední tři až čtyři roky) mám prostě ten dotěrný pocit…vzepřít se „normálu“. Nechci žít „nudně“ jako ostatní. Sice se neumím odvázat tak, jak by to jiní chtěli, ale … no … to se těžko vysvětluje. Zpět k tématu…raději.

 

Chich. Teď jsem si vzpomněla na jednu příhodu….co se mi stala na konci devítky, kdy jsme se zrovna vraceli domů ze školního výletu. Seděly jsme s Mersí ve vlaku a já právě něco psala. Chich. To byl trapas – to co jsem psala. Nejraději bych si za to teď nafackovala…. No…a on tam s náma v kupéčku seděl nějakej starší týpek. Koukal na mě jak píšu…a pak se ozval. Nejdřív se mě myslím zeptal „vy jste levačka?“ … odkývala jsem mu to. A pak do mě začal hustit něco v tom smyslu, jak bych správně měla držet tu tužku, když píšu. Zkoušela jsem to podle té jeho rady a málem jsem si vykloubila rameno, loket, zápěstí i palec. Chich. Ale princip jsem pochopila….i když je to dost nepohodlný. Ale nerozmazávala bych si právě napsaný text….. V první třídě na zš jsem vůbec nemohla psát perem, protože: za prvé mi to psaní nešlo a děsně jsem hrabala (což mi jen tak mimochodem zůstalo doteď, ale teď to nazývám osobitým rukopisem) a navíc jsem si ten text hrozně rozmazávala. Chich. A vlastně i teď – kdykoliv něco píšu a píšu toho víc, tak když začnete podrobněji zkoumat hřbet mojí levé dlaně – tak je většinou od propisky nebo od tužky… Chich. Vypadá to děsně komicky.

 

A teď … Obracím se na vás – na čtenáře – s jednou otázkou. Nachází se mezi vámi nějaký levák? Někde jsem četla, že leváků je strašně málo, asi tak jako přírodních blondýnek….a asi je to pravda. Ale stejně by bylo moc fajnec vědět, že nejsem sama. Tak se ozvěte, ju? Jen tak, aby o vás svět věděl.

 

Párkrát jsem se pokoušela psát pravou rukou. Jen tak ze srandy. Nějak mi to nešlo – ne tak jak bych chtěla. Ale podle ostatních to prý bylo celkem dobrý – na levačku. Nechápu, jak můžou praváci psát. Tak divně držet tužku – to se prostě nedá. Věřte mi! To už raději budu psát podle rady toho týpka …

 

Hm… co víc bych ještě chtěla napsat…..už asi nic. Kdyžtak se mi ozvěte – leváci, hm?

 

Vaše Es

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář