Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco málo o Yatta!

30. 7. 2008

Yatta!

Yatta (2001) je píseň od komediantské japonské skupiny nazývané Happa-tai, což v japonštině znamená Zelené listy. Yatta lze také přeložit jako "japonský svět chamtivých"; "to je dobře"; "připravit" nebo "jistě".

Píseň vznikla jako náčrtek pro komedii v japonské šou 'warau inu no boken', později byla představena v USA, kde Happa-tai předčily stereotypní chlapecké skupiny. Díky jejich představení v USA začala jejich popularita extrémně narůstat na internetu skrz distribuci muziky a videa a flash animací, což dalo vzniknout songu Irrational Exuberance.

Song Yatta! představuje členské zpívání a tancování jen v bílém spodním prádle s velkým zeleným listem vepředu. Tato optimistická písnička je na motiv pop písní a jako parodie mimického stylu japonské podnikové hymny, když šesti členná skupina bláznivých chlapců synchronizovaně tančí před kamerou.

Náčrtek se objevil díky ironickým komentářům směřovaných na japonskou vládu, která doslova přikázala udržovat optimismus v obličeji i přes ekonomické problémy. Toto vyjádřili ožebračovaným mužem bez oblečení, ale obrazný fíkový list (i když v tomhle případě je připojený na mužských slipech) naznačuje udržování iracionální veselosti, víra v jejich vlastní potenciál na úspěch. Tento náčrtek se vysmívá mnohým stereotypům japonské kultury, včetně takových jako je herecká společnost, když se v písničce ulice plnily sakurovými květy.

Yatta! udeřilo na šesté místo hudebních žebříčků a získalo trojnásobnou platinu během jednoho týdne. Zatímco písnička byla zamýšlena s humorem, internetoví diváci v USA se obecně domnívali, že to je pravděpodobně kvůli zřejmé práci se speciálními efekty ve videu a navíc západní diváci nedokázali zcela porozumět lyrickému textu písně.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář